18 Haziran 2018 Pazartesi"Sabah Kahvesi Özel" saat 11:50'de 360'ta!

İş dünyasının önde gelen iş kadınlarını ağırlayarak kadınlarımızın hayalleri doğrultusunda nasıl büyük başarılara imza atabileceklerini ve onların bu başarı hikayelerini ekranlara taşıyan Uyanış Tutaş Bayar, "Sabah Kahvesi Özel"de Montessori sisteminin detaylarını ekranlara getiriyor, ülkemizde bu sistemi en iyi uygulayan TÜRGEV’e bağlı Palet Montessori okullarının yöneticilerini  konuk ediyor.

İtalya’nın ilk kadın doktoru Maria Montessori 20. Yüzyılın başlarında çocukları gözlemleyerek onların gelişimsel ihtiyaçlarına uygun bir eğitim sistemi geliştirir.

Dünyanın pek çok ülkesinde kabul gören Montessori sistemi çocukları ezbercilikten kurtarıp, somut uğraşlarla bilgi, beceri kazanmalarını sağlayarak kendi kendilerine yetebilen özgür bireyler olan yetiştiştirmeyi amaçlar. 

Her çocuğun kendi ilgi alanına göre ve kendi hızında öğrenmesi için zemin hazırlayan bu sistem ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı.

Ülkemizde yenilikçi eğitim vizyonunu kendine ilke edinen Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı ya da kısa adıyla TÜRGEV,  Montessori sisteminin önemini farkederek bu sistemi ülkemizde yaygınlaştırmak için kolları sıvadı ve bu bağlamda 2011 yılında Palet Montessori Eğitim Kurumlarını kurdu.

Sabah Kahvesi Montessori Özel Dosyası 25 Ocak haftası boyunca hafta içi her gün 360 ekranlarında...

Uyanış Tuğtaş Bayar’ın konukları; Palet Montessori İlkokulu Müdürü Fatma Şengül ve İlkokul Montessori Eğitim Koordinatörü Christopher Ackerman. Montessori sistemi ülkemizde başka anaokullarında da uygulanıyor. Ama ilkokul seviyesinde Montessori eğitimini ülkemizde şu an için sadece Palet Eğitim Kurumları veriyor. İlkokul düzeyinde Montessori eğitiminin içeriğini Fatma Şengül ve Christopher Ackerman anlatıyor. Aslen Amerikalı olan Ackerman 45 yılını Montessori eğitimine adamış duayen bir eğitimci. Şu an Milli Eğitim Bakanlığı'yla yürütülen Montessori sistemi ile  klasik eğitim müfredatı arasındaki entegrasyon çalışmasına da danışmanlık yapıyor.

360'ta Bugün